Mezinárodní tým vědců našel spojení mezi genem Rsu1 a jeho vlivem na konzumaci alkoholu jak u octomilek, tak u člověka. Odborníci věří, že by jejich zjištění mohlo vést k prevenci závislosti na alkoholu.
Dlouho už je pozorováno, že děti alkoholiků mají větší předpoklady, že závislosti samy propadnou. Vědci se proto snaží identifikovat konkrétní geny, které jsou za dědičnost zodpovědné. Odborníci se nejdříve zaměřili na výzkum vlivu alkoholu na octomilky, zjistili, že mušky na alkohol reagují podobně jako člověk.
Malé dávky vedly ke zvýšené aktivitě a snížené koordinaci, větší dávky pak mušky uspávaly. Octomilky také vykazovaly známky závislosti. Vědci prozkoumali genom „opilého“ hmyzu a zjistili, že bílkovina produkovaná genem Rsu1 kontroluje vliv alkoholu na organismus.
Úpravou množství bílkoviny byli také schopni vliv alkoholu redukovat a omezit touhu po lehké droze.
Ve druhé části výzkumu se tým odborníků zaměřil na člověka, který je rovněž nositelem genu Rsu1. Do studie bylo zahrnuto 1400 adolescentů. Ti, jež měli nižší produkci bílkoviny, byli alkoholem ovlivněni méně a snížené bylo také množství konzumace.
Studie tedy naznačuje možnost zasahování do množství bílkoviny produkované genem Rsu1 a zabránění tak ve vyvinutí závislosti na alkoholu u člověka.