Na nejnovějším snímku Pluta pořízeném sondou New Horizons jsou zachyceny čtyři zvláštní tmavé skvrny. Jsou rozloženy nad rovníkem planetky a každá má v průměru téměř 500 kilometrů. Sonda je pořídila 11. července ze vzdálenosti 4 milionů kilometrů.
Skvrny na Plutu jsou nepravidelné, což naznačuje, že proces formování povrchu trpasličí planety byl pravděpodobně komplikovanější, než si vědci původně mysleli. Odborníci odhadují, že se může jednat o vystouplé náhorní plošiny nebo rozsáhlé pláně.
Mohou to ale být pouze rozdílnosti v jasu na úplně hladkém povrchu. Podle Curta Neibura, jednoho z odborníků podílejících se na misi, je matoucí i poloha skvrn na povrchu. Jsou totiž rozmístěny moc pravidelně.
Ze zítřejšího nejbližšího průletu, který sonda New Horizons uskuteční ve 3:49 ráno, se bohužel svět nic nového o zvláštních tmavých útvarech nedozví. Pluto bude totiž otočeno zajímavou stranou směrem k největšímu měsíci Charon a fotoaparátům sondy nastaví druhou hemisféru.
Znamená to tedy, že tento snímek je poslední, který v příštích dekádách budou vědci moci analyzovat ve snaze pochopit, co tmavé skvrny představují.