Domů     .Top
LHC: Od velkého restartu k „velkému třesku“
Václav Roman 3.7.2015

Po dvouleté odmlce opět slýcháme o největším vědeckém zařízení na světě. Vědci stojí na prahu nových výzev a experimentů. Velký hadronový urychlovač je zpět. V plné síle. Opraven, vylepšen, avšak hlavně připraven.

Připraven zkoumat jevy probíhající pár okamžiků po „velkém třesku“. Druhé kolo pozorování světa částic už začalo a potrvá do poloviny roku 2018.

Velký hadronový urychlovač se zastavil 14. února 2013. Nejednalo se odstávku vynucenou, jako byla ta první krátce po nešťastném startu celého projektu, nýbrž plánovanou. O tom svědčí i skutečnost, že se jí dostalo pojmenování.

V plánech je označována jako Long Shutdown 1 (LS1) neboli Dlouhodobé odstavení číslo 1. Ke znovuspuštění LHC došlo o letošních Velikonocích – 5. dubna 2015.

Urychlovač byl sice v klidu, nicméně kolem něj panoval čilý ruch. Seznam oprav a zdokonalení nebral konce. A i když se v něm částice po dva roky nesrážely, vědci i tak měli spoustu dat ke zpracovávání z předchozích experimentů.

Během dvouleté odstávky prošel urychlovač důkladnou revizí. Díky zdokonalením je nyní výkonnější a efektivnější. Měl by pracovat na hranici svého plánovaného výkonu. Částice se srážejí s větší energií, což vede ke vzniku ještě většího množství částic, a tedy událostí, které mohou vědci zkoumat.

Výkon v předchozím období snižovaly nedobře zvolené spoje mezi jednotlivými supravodivými elektromagnety. Spoje, kterých jsou v zařízení tisíce, totiž nezvládaly pracovat s maximálním možným napětím, a nebylo tudíž možné dosáhnout plánovaných výkonů.

Tyto spoje navíc nepřály LHC už od začátku. Způsobily velmi závažné komplikace při prvním spuštění v roce 2008, kdy musel být urychlovač zastaven už po devíti dnech zkušebního provozu.

V září 2008 došlo k přehřátí spoje mezi dvěma elektromagnety, což mělo za následek havárii obřích rozměrů. Uniklo velké množství helia a bylo poškozeno více než 50 supravodivých elektromagnetů a část tunelu.

Oprava si vyžádala navýšení rozpočtu a více než roční zdržení vědeckých experimentů. Helium se v používá k ochlazování elektromagnetů na teplotu blízkou absolutní nule, právě to zaručuje jejich supravodivost.

V současné době má systém dokonalejší bezpečnostní opatření a všech problematických deset tisíc spojů bylo během LS1 vyměněno.

VÍCE O LHC A ČÁSTICOVÉ FYZICE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ Č. 7/2015, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz