Výzkum pěti stalagmitů v odlehlé jeskyni Roaring Cave na sever od Ullapoolu v severozápadním Skotsku přinesl unikátní záznam o 3000 letech klimatického vývoje v Evropě a zejména Severoatlantického oscilačního indexu.
Ten představuje rozdíl tlaku vzduchu mezi Islandem a Azorami, jakož i sílu západního větru v Severním Atlantiku.
Adam Baker z University of New South Wales se svými kolegy se soustředili na sílu letokruhů pěti stalagmitů, včetně jednoho, který nabízel klimatický záznam dlouhý přes 1 800 let. Spojením údajů ze všech pěti stalagmitů získali klimatický záznam období trvajícího 3 000 let (1000 př.
n. l. – 2000 n. l.).
Výsledky potvrdili, že během Středověkého klimatického optima, mezi lety 1080 a 1430, byl oscilační index Severoatlantické oscilace v nezvykle dlouhé kladné fázi. Ta přináší Skotsku více dešťových srážek, zatímco Středomoří více sucha.
Stejné klima přitom panovalo i v letech 290 – 550, kdy zanikla Římská říše a lidé v jižní Evropě se intenzivně stěhovali. Naopak mezi lety 600 a 900 probíhala velmi dlouhá záporná fáze, která zřejmě dodala teplo a sucho severozápadní Evropě, což mohlo způsobit expanzi Vikingů na západ.