Odborníci z univerzity v Indianě pracují na softwarovém nástroji, který by byl schopen kontrolovat správnost fakt na internetu. Žijeme totiž v době informačního přehlcení, člověk si nikdy nemůže být jistý, jaké informace jsou pravdivé a jaké nepřesné, co jsou pomluvy a konspirační teorie. Takové dezinformace pak mohou být žurnalisty i veřejností přijímány jako fakta.
Nástroj pracuje na přidělování „skóre pravdy“ výrokům týkajícím se historie, geografie i jiných oborů. Jako informační zdroj si vědci vybrali Wikipedii, která ačkoliv není stoprocentně přesná, je podle dostupných studií dostatečně spolehlivá.
Z faktografických zdrojů elektronické encyklopedie odborníci sestavili „vědomostní graf“ zahrnující 3 miliony pojmů a 23 milionů vazeb mezi nimi. Z tohoto souboru pak vytvořili algoritmus k zodpovídání otázek.
Nyní vědecký tým pracuje na širší aplikaci nové výpočetní metody. Rádi by ji využili k testování výroků, které nejsou přímo v infoboxech ale v souvislém textu. Zaměřit se chtějí také na jiné prameny, než je Wikipedie.
Stále více lidí spoléhá na internet jako na relevantní zdroj informací, musí proto do budoucna existovat nástroje schopné eliminovat dezinformace.