Již dřívější průzkumy potvrdily, že domácí zvířata působí pozitivně na naše fyzické zdraví. Snižují krevní tlak a tlumí stres. Navíc tím, že poskytují kamarádství, posilují také naše zdraví duševní. Docentka Lisa Woodová z University of Western Australia a její kolegové se zaměřili na roli, jakou mohou hrát domácí mazlíčci při vytváření vztahů mezi lidmi a při snižování sociální izolace.
Výzkumníci provedli telefonický průzkum, kdy se dotazovali zhruba 2500 lidí z USA a Austrálie. „Zjistili jsme, že ti, kteří chovají nějaké domácího mazlíčka, navazují častěji a snadněji kontakt s lidmi ve svém okolí, než ti kteří ho neměli.
A to bez ohledu na příslušnost ke společenské vrstvě,“ uvádí docentka Woodová a dodává: „Až 42% majitelů domácích mazlíčků z našeho průzkumu se díky nim dočkalo od lidé ze svého okolí pomoci. Ať už emocionální, nebo praktické.“.
Přitom je podle docentky Woodové jedno, o jaké domácí zvíře se jedná. Ať už je kočka, pes, morče, králík, potkan nebo zlatá rybka, každé z nich umocňuje pocit sounáležitosti a zlepšuje sociální strukturu komunity.
„V dnešní uspěchané době, kdy jsme obklopeni masou cizích lidí, nějakou dobu trvá, než si vybudujeme důvěru a utužíme nové vztahy. Jedná se o hledání společných zájmů a tím mohou být právě naši domácí mazlíčci,“ doplňuje Lisa Woodová.