Tuberkulóza dodnes patří k obávaným bakteriálním infekcím, které v některých částech světa představují smrtelnou hrozbu.
Mezinárodní tým s českou účastí Miroslava Strnada a Ondřeje Nováka nyní přišel na to, že rostlinné hormony cytokininy hrají významnou roli v infekčnosti bakterií tuberkulózy. Nová studie vysvětluje, proč jsou bakterie způsobující tuberkulózu tak odolné a dokáží proniknout i přes bariéry imunitního systému.
Cytokininy mají mnohem více funkcí, než se předpokládalo. Nejsou důležité pouze u rostlin, svůj význam mají i v živočišné a bakteriální říši. Vědci se snažili, odhalit příčiny vysoké rezistence tuberkulózních mykobakterií, které pronikají do samotného obranného mechanismu napadeného organismu a účinně vzdorují jejich obraně – oxidu dusnatému (NO).
Členové týmu zjistili, že za to může právě cytokininový gen, který bakterie tuberkulózy obsahují. Na počátku jejich výzkumu stál objev amerických vědců, kteří našli rostlinný hormon u lidského patogenu, který neměl možnost se s rostlinami setkat.