Prapředci hrochů obývali před 35 milióny lety dávné oceány. Důkazy pro to přináší studie paleontologů z University of Montpellier. „Původ hrochů byl až donedávna obestřen tajemstvím,“ uvádí spoluautor studie Fabrice Lihoreau.
„Nyní můžeme říci, že hroši pochází z vyhynulého druhu anthracotheres, který se vyvinul ze stejných předků jako kytovci.“.
Problém v určení původu činila především absence fosilních nálezů hroších předků. Ty nejstarší pocházely z období před 20 miliony lety. Kdežto fosilní nálezy kytovců sahají až 53 milionů let do minulosti.
Tuto mezeru zaplnil nedávný nález, kdy byly v Keni objeveny 28 miliónů let staré pozůstatky tvora nazvaného Epirigenys lokonensis.
„Na základě jeho zubní analýzy vyplynulo, že tento tvor stejně jako hroši pochází z anthracotheres. Tvora, který migroval z Asie do Afriky asi před 35 milióny lety,“ vysvětluje Fabrice Lihoreau a dodává:
„A protože Afrika tehdy byla ze všech stran omývána oceány, tito tvorové sem museli doplavat. Stali se tak prvními velkými savci, kteří kolonizovali africký kontinent. Dlouho předtím, než sem z Asie dorazili první lvi, zebry či žirafy.“ .