Obojživelníci od tropů až po mírné pásmo jsou decimováni závažnou chorobou – chytridiomykózou. Chytridiomykóza obojživelníků je způsobována parazitickou houbou (Batrachochytrium dendrobatidis), která byla poprvé identifikována v roce 1990. Následně se přehnala jako vlna tsunami po celém světě. Postihla více než 350 druhů obojživelníků a způsobila vyhynutí 35 z nich.
Houba infikuje obojživelníky přes kůži a působí v jejich řadách nedozírné ztráty. Madagaskar patřil k jedné z posledních výsep bez výskytu tohoto onemocnění. To však už neplatí. Parazitická houba byla nedávno objevena na několika místech napříč celým ostrovem.
„Zkoumáme, zda tady byla parazitická houba přítomna vždy a jen jsme o ní nevěděli. V tom případě s ní místní druhy žab žijí v koexistenci. Nebo a to je ta horší varianta, sem byla přivlečena. Například na oblečení lidí, či invazivními druhy zvířat,“ vysvětluje Goncalo Rosa z Londýnské zoologické společnosti.
„Druhá možnost by znamenala, že se musíme obávat nejhoršího. Že madagaskarské žáby začnou vymírat stejně jako toho jsme svědky všude v okolním světě. To by vedlo k velkým ztrátám biologické rozmanitosti.“.
Na Madagaskaru žije více než 500 druhů žab. V mnoha případech se jedná o endemity. Tedy druhy, které nenalezneme nikdy jinde na světě.