Infekce bakterií Clostridium difficile způsobuje vyčerpávající průjmy, na které nepomáhají ani antibiotika, a které mohou v nejhorším případě skončit smrtí. Jako možné řešení se ukázala transplantace fekálií od zdravého člověka, které obnoví ve střevech kulturu bakterií.
To sebou však nese řadu problémů a nepohodlí, protože k jejich dopravení se používá dlouhá hadička zaváděná přes nos a žaludek.
Vědci z Massachusetts General Hospital v Bostonu loni přišli s novým řešením, které je levnější, pohodlnější a také bezpečnější. Odeberou stolici od zdravých dárců a přefiltrují ji přes fyziologický roztok, aby získaly užitečné bakterie.
Touto směsí naplní kapsle, které jsou odolné žaludečním šťávám, a zmrazí je. Takto zmrazené pilulky jsou přitom použitelné 250 dní.
Při testování dostalo dvacet pacientů během dvou dnů patnáct pilulek denně. Čtrnáct z nich bylo vyléčeno bez opakování onemocnění. Šesti pacientům se nemoc vrátil, ale u čtyř z nich napodruhé zabrala. Pouze u dvou byla léčba neúspěšná, ale to bylo dáno i celkově horším zdravotním stavem.