Ve studii tým testoval sociální osobnosti na základě jejich sociálních interakcí skupinu mladistvých máček skvrnitých (Scyliorhinus canicula) žijících v zajetí. Tento druh malého žraloka se vyskytuje na Zemi od druhohor a je rozšířený v severovýchodním Atlantiku včetně Středozemního moře.
Žije převážně v hejnech u mořského dna, kde loví převážně v noci drobné mořské živočichy. Pro člověka není nijak nebezpečný.
Vědci sledovali deset skupin žraloků žijících ve velkých nádržích, které obsahovaly tři prostředí lišící se v míře strukturální složitosti. „Zjistili jsme, že ačkoli se velikost skupin změnila, sociálně dobře propojení jedinci zůstali v dobrém spojení v každém novém prostředí.
Jinými slovy, jejich pozice v sociální síti se opakovaly v průběhu času a v různých prostředích,“ uvedl jeden z autorů studie behaviorální ekolog David Jacoby. „Tyto výsledky byly poháněny různými sociálními preferencemi (tedy sociální/asociální jedinci), které reflektovaly odlišné strategie pro přežití.
Dobře propojení jedinci tvoří nápadné skupiny, zatímco méně sociální jedinci mají tendenci se maskovat, aby barva jejich kůže splynula se štěrkem v dolní části nádrže,“ dodal.