Američané objevili kapalinu, která při kontaktu s krví vytváří nepropustnou nanostrukturní síť.
Molekulární biolog Shuguang Zhang z Massachusetts Institute of Technology objevil, že některé bílkovinám podobné látky s přesně daným pořadím aminokyselin dokáží za určitých podmínek přestavět své molekuly tak, že vzniklá nanostruktura zcela změní původní vlastnosti materiálu. Mimo jiné mezi úspěchy jeho týmu patří kapalina, která vytváří lešení pro buňky nervového systému a urychluje tak obnovování poškozené tkáně.
Jeho nejnovější objev byl však snem všech chirurgů. Kapalina nanesená na krvácející zranění se během 15 vteřin změní v nepropustnou nanosíť a zcela zacelí narušenou cévu. Okolní buňky přitom nijak nepoškozuje a později se navíc rozloží na zcela neškodné látky. Jednotlivé aminokyseliny po jejím rozpadu dokonce může tkáň vstřebat a využít jako stavební materiál na svou obnovu. Přesný mechanismus celého procesu bohužel zatím bohužel není znám.
Kapalina byla úspěšně vyzkoušena na hlodavcích, kde dokázala bez problémů zacelit i srdeční tepnu. Zhang však věří, že není důvod, proč by to u člověka nemělo fungovat podobně. Znamenalo by to možnost i pro laika zastavit prakticky okamžitě jakékoli povrchové krvácení (například při autonehodách), ušetřila by životy zraněných vojáků na bojištích a pomohla chirurgům při komplikovaných operacích.