Ačkoliv psi i vlci patří do stejné vývojové linie a jejich genofond vykazuje řadu shodných znaků, v jedné věci jsou zcela odlišní. Zatímco pes je pomocníkem a přítelem člověka více než 14 tisíc let vlka se lidem až na výjimky nikdy ochočit nepodařilo.
Pes, je-li správně veden, vidí v člověku vůdce a pána, ale vlk je v tomto ohledu nepředvídatelný. Má mnohem silnější instinkty a sklony k nedůvěře vůči svému okolí. Proto nikdy nelze s jistotou říct, že na člověka nezaútočí.
Přestože si jsou psi a vlci v mnohém velmi podobní, faktem je, že oba živočišné druhy se od sebe oddělily před zhruba 135 tisíci lety. Navíc mají i odlišný způsob vnímání. Evoluční bioložka Kathryn Lord se podrobněji zabývala vývojem smyslů u vlků a obdobím, kdy jako většina jiných savců navazují blízké vztahy s ostatními živými bytostmi.
Vlci podobně jako psi získávají čich zhruba dva týdny po svém narození, sluch během čtvrtého týdne a zrak až kolem šestého týdne života. Ale zatímco psi navazují vztahy se svým okolím ve stáří čtyř týdnů, u vlků toto období nastává o něco dříve, zhruba ve dvou týdnech.
To znamená, že se později musejí vyrovnávat se stále novými vjemy a rychleji si k novým věcem vybudují nedůvěru.