Počítat se učíme od nejranějšího věku. Vědci z Lékařského centra Stanfordské univerzity se zaměřili na to, proč se některé děti učí matematiku rychleji než jiné a jak u nich proces učení probíhá.
Mozkové centrum hipokampus (hippocampus), známé také jako mořský koník, leží ve střední části spánkového laloku. Jeho základní funkcí je krátkodobé uchovávání informací a dobrá prostorová orientace.
Právě tato část mozku je společně s Prefrontální mozkovou kůrou zodpovědná za schopnost vstřebávání informací do širších souvislostí, používají děti při učení se matematice.
Vědci na základě dlouhodobé studie, do které se zapojilo 28 dětí různého věku s průměrným IQ zjistili, že děti ve věku kolem osmi a devíti let se více spoléhají na vybavení si naučených matematických schémat než na samotné počítání.
Poměrně snadno se například naučí zpaměti násobilku a v pozdějším věku jim tato dovednost pomáhá při počítání komplikovanějších matematických příkladů, které vyžadují složitější výpočty. Dá se říct, že dětský mozek si v raném věku pomocí naučených matematických schémat vytváří jakýsi odrazový můstek.