Nová studie vědců z Woods Hole Oceanographic Institution v americkém státě Massachusetts přinesla alarmující zjištění o vlivu člověka na světové oceány. Podle ní se vlivem průmyslové revoluce zvýšil obsah rtuti ve světových oceánech až trojnásobně a to zejména v důsledku spalování fosilních paliv a používání rtuti při louhování zlata z hornin.
Přibližně dvě třetiny ze rtuti, které svou činností vyprodukoval člověk, je přitom méně než v kilometrové hloubce. Nejvíc jí je do sta metrů pod hladinou, kde se její obsah od konce 19. století více než ztrojnásobil a v pásmu od 100 do 1000 metrů je její obsah dvaapůlkrát vyšší.
Ve vyšší hloubkách, s výjimkou severního Atlantiku, kde je i tam množství rtuti vysoké, stoupla koncentrace pouze o desetinu.
Rtuť je sama o sobě jedovatá a v mořské vodě se navíc mění na metylrtuť, která se usazuje v tělech ryb a dalších mořských živočichů, a dostává se tak do potravního řetězce. Pokud tyto živočichy konzumují těhotné ženy může to mít negativní vliv na vývoj plodu. Stejné riziko platí i u kojících žen a malých dětí.