Podle nejnovějších objevů není černá díra tak úplně černá. Nejenže vyzařuje světlo, ale je navíc ve svém výkonu neuvěřitelně úsporná a efektivní.
S pomocí rentgenové observatoře Chandra, kterou na oběžnou dráhu vyslala v roce 1999 NASA, nahlédli nyní vědci do centra galaxie NGC 4696, až k takzvané černé díře. Právě v nitru obří galaxie, která je asi desetkrát hmotnější než naše Sluneční soustava, objevili astronomové nevídaný jev, unikátní svou efektivitou s jakou urychluje pohyb částic.
Detailní pozorování černé díry přineslo vědcům obrovské překvapení. Ukázalo se totiž, že velká část energie uvolněné při „pádu“ horkého plynu do černé díry se uvolňuje v podobě výtrysků vysokoenergetických částic a není tedy pouze „vyplýtvána“ v podobě vyzářeného světla. Vyvržená hmota letí obrovským tempem, blížícím se rychlosti světla.
Přepočítání účinnosti „vesmírného motoru“ na naše pozemské poměry dává navíc neuvěřitelné výsledky. Auto, využívající energii stejně efektivně, by podle údajů poskytnutých Stevem Allenem ze Stanford University (USA), ujelo na plnou nádrž 15 miliard kilometrů, tedy padesátkrát ke Slunci a zpátky!
Účinnost procesu dosahuje mnohanásobně vyšších hodnot, než jakou se mohou chlubit nejvýkonnější jaderné reaktory. Ve vesmíru známe jen jeden projev ještě efektivnějšího „motoru“. Ten probíhá v kvasarech, které však nemohou „pracovat“ srovnatelnou dobu. Černé díry s materiálem nakládají tak opatrně, že jim zásoby vydrží stovky miliard let, tedy dobu mnohonásobně překračující stáří vesmíru.