Domů     Medicína
Existuje šamanská medicína?
21.stoleti 17.11.2006

Pokoušet se jednoznačně obhajovat či naopak zatracovat šamanismus znamená vstoupit na velmi tenký led. Vědci dokázali, že existoval už v době kamenné. Při hledání objektivního pohledu se 21. STOLETÍ obrátilo na vědce, lékaře i jiné osobnosti.Pokoušet se jednoznačně obhajovat či naopak zatracovat šamanismus znamená vstoupit na velmi tenký led. Vědci dokázali, že existoval už v době kamenné. Při hledání objektivního pohledu se 21. STOLETÍ obrátilo na vědce, lékaře i jiné osobnosti.

Jako nejstarší světová náboženská tradice přetrval šamanismus dodnes v Africe, Austrálii, Asii i Americe. Duchovní systém nelze jednostranně ztotožňovat se šarlatánstvím, čarodějnictvím či dokonce černou magií. Kdysi šamani třeba předpovídali příchod bizonů, jinak by jejich kmen či malý národ často zemřel hladem.

Musí přežít i zásah blesku
Pojem „šaman“ má prapůvod v tunguzské sibiřštině, kde označuje člověka, který je „vzrušený, dojatý či rozhněvaný“. Člověk se šamanem stane tím, že magické schopnosti podědí. Obvykleji šaman své umění získává (údajně) díky vizionářskému vnuknutí. To se stane ve snu či při velkém utrpení – vážné onemocnění, někdy nebezpečná duševní porucha. Principem je, že rázný zásah do organismu záhadným způsobem překoná, věda však zatím neodhalila jak.
Šaman musí stoprocentně věřit tomu, že byl (bohy či duchy) vyvolen jako prostředník kontaktu s příslušníky své komunity. Předtím ale musí podstoupit veřejnou zkoušku. Nejhorší „test“ probíhá v Andách, kde musí kandidát přežít zásah blesku, aby tak jasně prokázal, že má přátelské vztahy s přírodou i nadpřirozenými silami.
 
Žijí jako přírodní lidé
Mnoho šamanů poznal náš vědecký spolupracovník ing. Jaroslav Mareš: „Bylo to v oblastech, kam vůbec nepronikla civilizace a obyvatelé žijí v těsném spojení s přírodou. Šamani dokážou mnoho pro nás nepochopitelných věcí. Jako my se nedivíme, že přijede autobus, tak tamější lidé se nediví tomu, co dokáže šaman.“
Účastníci naší virtuální diskuse se shodli na tom, že šaman se uvádí do transu, a to nejen silou vůle, hladověním či meditací, ale třeba i tancem, zpěvem. Známý parapsycholog Lubomír Kříž tvrdí: „Viděl jsem, že do extáze se často uvádějí pomocí bubínků i jiných hudebních nástrojů.“
Díky lepší orientaci vědců v labyrintu šamanismu ubývá těch, kteří vše vysvětlují jen zneužíváním davové psychózy. K jejímu vytváření prý přispívá i magické dějiště rituálů, zvláštní hudba, tanec, zpěv a často i omamné látky. Nejčerstvější zážitky má astrolog a léčitel Emil Václav Havelka, jenž se právě vrátil ze severních oblastí Ruska. „U sibiřských šamanů jsem pozoroval, že do transu se často dostávají pomocí odvaru z muchomůrky červené.“
Halucinogenní drogy uvádějí šamana do stavu s příznaky schizofrenie či různých stupňů epilepsie. Principem je ovlivňování centrální nervové soustavy. V Mexiku k tomu slouží kaktus Lophophora williamsii („peyotl“), v Peru kaktus Trichocereus pachanoi („cimora“) zvaný San Pedro (Svatý Petr). Šamani indiánských kmenů uctívají liánu Uncaria tomentosa, u které nyní vědci zjistili značné protirakovinné účinky. Často poslouží i tance v různých maskách (včetně zvířecích).

Hlavní je psychika
Ing. Jaroslav Mareš: „Naše myšlení jsou elektromagnetické vlny vycházející z mozku, které ovlivňují skutečnost. Šaman je schopen myšlením, mozkovými vlnami, ovlivnit realitu kolem sebe. Zažil jsem, že indiánský šaman uzdravil procedurami těžce nemocnou dívku. Postižený však musí pevně věřit, že mu šaman pomůže.
Podstata je tedy v psychice!  Jde o tzv. placeboefekt. Například někoho necháme napít čisté vody a pak mu řekneme, že byla otrávena prudkým jedem. V mnoha případech začne zvracet. Vazba mozku, psychiky na organismus je velice silná. Šamanovi stačí vzbudit pocit, že už provedl léčitelský šamanský obřad. Tím jaksi nastartoval organismus nemocného, což bývá obrovská síla, která dokáže změnit zdravotní stav. Neříkám, že se to vždycky povede.“
Světoznámý neuropatolog MUDr. František Koukolík, DrSc., 21. STOLETÍ řekl: „Jsme příslušníky stejného druhu, bez ohledu na to, kde žijeme. Existuje řada společných druhů chování včetně kulturních zvyklostí. Neverbální (beze slov) komunikace mezi ně patří. Mezikulturálně poznáváme základní emoční výrazy ve tváři, pokud je vědomě nekontrolujeme. Na druhé straně se vyvinuly v různých kulturních okruzích zvláštnosti ve verbálním a neverbálním chování, které mohou komunikaci znesnadňovat.“

Opravdu šaman léčí?
Očití svědci tvrdí, že šamani dokážou mnohé neduhy vyléčit. Někdy jim k tomu prý stačí zaříkávání, na jehož znění ani tak nezáleží.
Lubomír Kříž: „Mám osobní zkušenosti se šamany v Mongolsku, kteří používají látky živočišného původu. Například vnitřní vlčí sádlo má mít protizánětlivé účinky, sušený vlčí jazyk působit protirevmaticky, masem z divokého berana zas léčí cukrovku. Myslím, že mnozí tamější šamani znají i léčivé účinky rostlin, ovšem nikdy na vysoké úrovni.“
E. V. Havelka: „Nyní jsem na Sibiři zjistil, že dokážou vyléčit různé zdravotní problémy. Přiznávají však, že jejich schopnosti nestačí hlavně na civilizační choroby, například neštovice.“
Například u severoamerických Apačů je takový muž (někdy i žena) současně kouzelníkem, léčitelem, medicinmanem s důkladnou znalostí farmaceutických látek. Lékařská fakulta v keňské Nairobi nyní vyhlásila, že přijme ke studiu místní tradiční léčitele – kouzelníky.
Ing. Jaroslav Mareš: „Lékaři, kteří pracují v Africe, o schopnostech šamanů nepochybují. Jednou jsem v severní Botswaně v doprovodu známého profesora chemie na univerzitě v Montrealu navštívil kmen, který loví zvěř šípovými jedy. Jed získávají z jednoho druhu housenky. Předtím než do něj namáčejí šipky, šaman nad tím dělá kouzelný ceremoniál. Viděli jsme, že do něj nic nelije, nedotýká se ho, jen zaříkává a mává  rukama. Profesor si vzal vzorek jedu před a po obřadu a v Montrealu pak provedl důkladný rozbor. Přitom zjistil, že vzorek po obřadu měl mnohem vyšší obsah jedu než před obřadem!“
A jaký názor má uznávaný astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc., předseda Učené společnosti ČR? „Tvrzení o léčitelských schopnostech šamanů jsou zcela neověřená a snad s výjimkou slabého placeboefektu šamanismus nikoho ani neuzdraví ani nepoškodí. Pěstovat šamanismus, stejně jako ho kritizovat, je proto dle mého soudu ztrátou času.“

Tělo i duše se musí léčit současně
O šamany se dnes zajímá stále více odborníků, především farmaceutů a terapeutů. Objevují totiž určité shodné rysy mezi jejich zkušenostmi a některými formami moderní psychoterapie.
MUDr. Jan Hnízdil z Centra komplexní péče v Dobřichovicích u Prahy pro 21: STOLETÍ připomenul: „Přestože žijeme v době internetu a špičkových technologií, paradoxně rychle narůstá zájem veřejnosti o různé alternativní léčebné směry, počínaje tradičním bylinkářstvím, až po šamanismus. I seriózní vědecké studie už dnes upozorňují na existenci ‚nevysvětlitelných chorob‘. Jedná se o takzvané funkční poruchy. Jejich příčina je odhalitelná jedině tehdy, pokud si lékař získá pacientovu důvěru, naváže s ním kvalitní terapeutický vztah. Jestliže je léčitel osobnostně kvalitní člověk s bohatou životní zkušeností, zajímá se o pacientovy starosti i radosti, způsob výživy a pohybu, fyzickou kondici i psychickou pohodu, podstatu problému zpravidla odhalí. Pokud si z toho vědecká medicína nevezme ponaučení a nevyužije obrovský potenciál komplexního, celostního, přístupu, bude dál bezmocně přihlížet, jak zástupy pacientů odcházejí do náruče léčitelů.“

Jak to vidí 21. STOLETÍ
Na základě četných, často rozporuplných skutečností, nelze šamanismus černobíle zatracovat  do pekla či naopak vychvalovat do nebe. Zvláště když se mu tradičně daří v oblastech, které jsou většinou daleko od civilizace a lidé žijí v těsném propojení s přírodou. Jeho pomoc běžně vyhledávají obyvatelé Arktidy, Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Mongolska, Číny i Tibetu.
Není náhodou, že díky umění šamanů (přesněji medicinmanů) se podařilo objevit rostliny, jejichž možné léčivé účinky věda teprve zkoumá. Zdá se však, že opravdoví šamani jsou i výbornými sociálními psychology, terapeuty. Podle nejnovějšího průzkumu je více než polovina obyvatel naší planety odkázána na lidové léčitele, šamany či regionální terapie.

Více se dozvíte:
http://zdravi.cz/
Jiří Kuchař: Ayahuasca aneb Tanec s bohy, Eminent, 2006
Jaroslav Mareš: Jezero krokodýlích čarodějů.“;Filip Trend, 2002

Anketa 21. STOLETÍ
Šamanismus se podle Vašeho názoru:

1. Ohlupování lidí, zejména psychicky labilních.     35%
2. Podnět pro hledání nových, ryze přírodních léčebných preparátů.  14%
3. Dosud málo využívaný způsob psychoterapie.     8%
4. Jedna z možností jak nacházet nové přístupy k léčení různých chorob 21%
5. Nemám o šamanismu dostatek informací.      22%

Související články
Medicína Zajímavosti 20.12.2024
Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu těhotenství, a zdá se, že jsou tyto změny trvalé. Je tak trochu paradoxem, že ačkoliv se některé z nejdramatičtějších hormonálních […]
Medicína 19.12.2024
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem. Je to ale mnohem víc. Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství. Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy.   Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz