Vědecká obec se již dlouhou dobu pře, zda za velké vymírání živočišných druhů na konci poslední doby ledové nese vinu člověk, nebo změna klimatu, které se velcí savci nedokázali přizpůsobit.
Vědci nyní provedli první globální analýzu vyhnutí velkých zvířat a zjistili, že za zmizením zvířat z velké části skutečně stojí neúměrný lov zvířat. Velké vymírání, které se odehrálo zhruba před tisíci lety, přitom postihlo zhruba 177 živočišných druhů.
Jednalo se převážně o velké savce, mezi něž patří mamut, lesní sloni, mastodonti, obří klokani, jeleni a mnozí další. V Africe tehdy podle odhadů vědců vyhynulo pouze 18 druhů velkých savců, v Evropě a ostatních světadílech jich bylo více.
Na starém kontinentu vymřelo 19, v Asii 38, v Americe 43 a v Austrálii 26 druhů.
Vymírání se týkalo všech živočichů ve všech klimatických pásech. Nepostihlo tedy pouze ty zvířata, která se musela přizpůsobovat prudkým změnám počasí, které se sebou přinášela doba ledová.
Navíc se ani zdaleka nejednalo o první dobu ledovou a předchozím klimatickým výkyvům se velcí savci dokázali z větší části poměrně úspěšně vyrovnat.