Spánek je pro lidské tělo velmi důležitý a jeho opakovaný deficit může mít na lidské zdraví negativní účinky. Vědci zjistili, že porušení biorytmů může vést při zvýšené konzumaci tučných jídel a sladkostí k poruchám zažívání.
Na lidský spánek má vliv takzvaný cirkadiánní rytmus, ten má periodu 20 až 28 hodin a souvisí s denním a nočním rytmem. Pokles denního světla u člověka vyvolá zvýšení hladiny hormonu melatoninu, což usnadňuje spánek, proto se nám usíná lépe v temné místnosti než za světla. Porušení cirkadiánního rytmu vede k narušení střevní mikroflóry.
Vědci souvislost s nedostatkem spánku a vlivu stravy na střevní mikroflóru zkoumali na myších. Nejdříve hlodavcům převrátili denní a noční rytmus naruby, poté jim začali dávat odlišnou stravu. Skupina, která jedla stravu bohatou na tuky a cukry měla ve střevech daleko vyšší koncentrace bakterií způsobujících nejrůznější záněty.
Lidé, kteří trpí nedostatkem spánku, by si proto raději měli hlídat jídelníček. Nezdravý životní styl může u nespavců, společně s genovými predispozicemi vyvolat kromě zažívacích potíží v dlouhodobém časovém horizontu například i rakovinu či vážné poškození orgánů.