Na Marsu by podle vědců mohl existovat jednoduchý život podobný tomu, který se kdysi, před miliardami let vyvinul na Zemi.
V bahnitých močálech a ve střevech býložravců dodnes žijí několika buněčné mikroorganismy druhu Archaea. Tyto primitivní mikroorganismy, jsou schopné přežít třeskutou zimu a vyrovnat se s extrémními horky.
Jako zdroj energie využívají bakterie vodík a k získávání uhlíku jim slouží oxid uhličitý. Jako vedlejší metabolický produkt vytvářejí methan a zemní plyn.
Nevyžadují tedy ke své látkové přeměně kyslík ani jiné typy organických živin. Je tedy možné, že by dokázaly přežít i v podmínkách, které panují na Marsu? Vědci z Univerzity v Arkansasu zmíněné mikroorganismy testovali v laboratoři. Zajímalo je především, zda jsou schopny přežít zmrazení a opětovné rozmrazení.
„Povrchová teplota na Marsu často kolísá ve velkém rozmezí. Nejsou výjimkou dny, kdy se zde teplota pohybuje v rozmezí od – 90 Co až po + 27 Co,“ objasnila důvody náročných pokusů Rebecca Mickol z výzkumného týmu.
Vědci opakovanými pokusy zjistili, že mikroorganismy druhu Archaea by dokázaly přežít v i takto nehostinných podmínkách.