Každý z nás si občas položí otázku, co se odehrává v mozku jeho domácího mazlíčka. Tento problém trápí i mnohé vědce. Klíč k rozluštění této záhady nabízí nová 3D zobrazovací technologie, která vědcům umožňuje sledovat nervový systém zvířat.
Systém generuje neurologické procesy mozku v časovém intervalu milisekundy. Vědci si od něj slibují, že jim pomůže zjistit, jakým způsobem neuronové sítě zpracovávají informace a vytvářejí chování živočichů.
Technologie funguje na principu elektronických impulsů, které v mozku zvířete vyvolávají reakce iontů vápníku v buňkách. Na to pak reagují fluorescenční proteiny, které vyvolávají slabou záři a tu vědci mohou zachytit pomocí snímacího zařízení.
Vědci z Massachusettského Institutu technologie ve Vídni pomocí nové technologie zkoumali neurologickou soustavu červa Háďátka obecného (Caenorhabditis elegans). Díky novým znalostem o fungování mozku by neurologové mohli získat další poznatky o tom, jak vznikají mozkové poruchy. Což by následně mohlo pomoci při jejich léčbě.