Že se průmyslové zařízení dá použít pro vědecké účely, dokázali nedávno němečtí odborníci. Místo karosérie auta zkoumali egyptskou mumii!
Dosud žádný systém používaný v laboratořích automobilky Audi nedokázal kontrolovat karoserie tak precizně. Unikátní počítačový tomograf (CT) v německém Neckarsulmu totiž dokáže s mikronovou přesností, tedy v rozsahu setiny tloušťky vlasu, prošmejdit nejen jednotlivé součásti, ale i celé karoserie.
Jeho výhoda, spočívající ve schopnosti prohlížet objekty nedestruktivně a bez kontaktu byla nyní využita i pro vyšetření velmi zvláštního „pacienta“, asi 2000 let staré egyptské mumie posvátného ptáka ibisa ze státního muzea v Darmstadtu.
Dr. Erwin Keefer ze státního muzea ve Württembergu byl prvními snímky ibisa zcela nadšen. „To je poprvé, kdy se v Německu použil průmyslový CT systém k prozkoumání mumie. Jeho unikátní přesnost je pro náš výzkum velkým přínosem.“
Získané snímky jsou asi 50krát ostřejší než z dosud používaného dvourozměrného rentgenu. Tým Dr. Keefera nyní může zkoumat strukturu mumie do nejmenšího detailu až na úroveň jednotlivých buněk, což dříve nebylo možné. Navíc mohou být snímky použity k sestavení dokonalého třírozměrného modelu. S jeho pomocí lze najít i blechy a roztoče v peří ibisa.
Každý nýtek je důležitý
Hlavním účelem, proč si automobilka Audi pořídila CT systém, který váží 10 tun a stál asi milion eur, je snaha o přesné zjišťování kvality spojů v hliníkových konstrukcích. Snímkováním se detailně vyšetřuje kvalita všech svarů, nýtů a jiných spojů. Možných aplikací použití CT je celá řada, od zkoumání miniaturních elektronických dílů až po celé karoserie s délkou přes dva metry.
Zatímco při CT snímkování ve zdravotnictví pacienti nehnutě leží, tady se zkoumaný objekt pomocí robotů otáčí a tomograf pořizuje snímky ze sta až tisíce různých úhlů.
Každý rok je takto komplexně prověřeno několik celých karoserií (nyní např. Audi A8), což obnáší detailní nedestruktivní prohlédnutí tisíců spojů a jejich vyhodnocení.