Je nejmenší planetou sluneční soustavy, a přesto se stále zmenšuje. Vědci vypočítali, že za posledních 3,8 miliardy let se Merkur zmenšil až o 14 kilometrů. Nyní žhavá planeta měří 4879 kilometrů.To znamená, že je pouze o 40% větší než náš pozemský Měsíc. Dá se ale předpokládat, že se bude dále zmenšovat.
Vědci se domnívají, že planeta má podobně jako Země žhavé jádro složené převážně z kovů. Merkur je ze všech planet sluneční soustavy nejblíže Slunci a rozžhavené jádro proto zabírá větší objem než je tomu u Země a ostatních planet. Tím, jak naše Slunce ztrácí na síle, Merkur postupně chladne a zmenšuje se.
Planeta má ale oproti Zemi jednu zvláštnost. Na rozdíl od Země je tvořena pouze jednou litosférickou deskou. Tato deska s postupným ochlazováním planety mění své zvrásnění. Dá se říct, že na Merkuru díky tomuto procesu pozvolna rostou pohoří a prohlubně.
Jakým způsobem povrch planety mění své zvrásnění, vědci zjistili na základě podrobného studia fotografií z vesmírných sond a jejich srovnáním s tektonickým vývojem Země. Na základě sestaveného matematického modelu odhadli, že pohoří na Merkuru se v důsledku zmenšování planety mohla za 3,8 miliardy let zvýšit až o 1,6 kilometru.