Lidé se často domnívají, že muži jsou v práci soutěživí, což jim brání v navazování spolupráce s ostatními. Naopak ženy jsou více kolegiální, protože mají sklony k empatii a přikládají vztahům na pracovišti větší význam.
Vědci z Harvardovy univerzity ale tento stereotyp vyvrátili. Vedoucí výzkumu, Joyce Benensonová, profesorka psychologie, si při studiu chování dětí v mateřské školce všimla, že chlapci si zpravidla hrají společně s několika vrstevníky, zatímco dívky se úzce přátelí pouze s jednou či dvěma dívkami.
Při výzkumu chování žen a mužů na pracovišti se proto zaměřila na to, jak jsou muži a ženy schopní efektivně spolupracovat s podřízenými a současně i s kolegy, kteří pracují na stejné pozici jako oni sami.
Z praxe je zřejmé, že muži spolu dokážou spolupracovat efektivně například v armádě. Zde však je vzájemná kooperace postavená na fungování přísné hierarchie mezi podřízenými a nadřízenými. Benensonová svou vědeckou studii založila na pozorování profesorských týmů složených z mužů a žen.
Do projektu se zapojilo 50 institucí z celé Kanady a USA. Muži přitom dokázali na zadaných úkolech spolupracovat lépe než ženy. Zajímavou podobnost s lidmi pokud jde o kooperaci, zaznamenala Joyce Benensonová také u šimpanzů.
„Šimpanzí samci spolu často soutěží o moc. Jedná se však zpravidla o boj mezi dvěma jedinci. Jinak samci vytvářejí několikačlenné přátelské skupiny, které jsou schopné se v případě boje s jinou skupinou vzájemně semknout,“ poznamenala Benensonová.