Detekční aparatura experimentu se skládá ze dvou detektorů. Menší z nich, který váží 300 tun, je umístěný poblíž zdroje neutrinového svazku ve Fermilabu nedaleko Chicaga. Druhý detektor, který váží 14 000 tun, se pak nachází v 800 kilometrů vzdáleném Ash River nedaleko kanadských hranic, a právě zde byla neutrina zachycena.
Celá aparatura by měla být hotová letos v létě a po dokončení by měl experiment nabírat data po dobu šesti let. Předpokládá se, že bude celkově pozorováno kolem 5000 interakcí neutrin. To by mělo přispět k lepšímu poznání neutrin, jejichž přirozená schopnost během letu měnit svůj typ patří v současnosti k nejdůležitějším otázkám současné částicové fyziky.
Experiment NOvA je skutečně mezinárodní a buduje ho široká vědecká komunita, která zahrnuje více než 200 vědců z 38 institucí z USA, Brazílie, České republiky, Řecka, Indie, Ruska a Velké Británie. Z ČR se ho účastní fyzikové z Fyzikálního ústavu AVČR, z Matematicko-fyzikální fakulty UK a Fakulty jaderného a fyzikálního inženýrství ČVUT.