Sauropod patří do skupiny tzv. titanosaurů, kteří představují zdaleka největší tvory, které kdy obývali naší rodnou planetu. Kosterní ostatky z Číny deklarují velmi mladého samce, který v době skonu měřil od tlamy po špičku ocasu jen zhruba 30 metrů, vykazoval tedy v rámci těchto monstrózních oblud střední velikost. V geologicky starých oblastech Číny byly za poslední dekádu nalezeny skutečné paleontologické skvosty.
Druh Yongjinglong datangi je již třetím titanosaurem za poslední dobu, v údolí vzdáleném necelý 1 km od poslledního nálezu byly před časem nalezeny fosilie druhů Huanghetitan liujiaxiaensis a Daxiatitan binglingi.
Po pečlivém průzkumu fosilií ke jasné, že nový titán nese určité společné anatomické znaky s jiným titanosaurem, kterého paleontologové našli rovněž v Číně již v roce 1929 a pojmenovali ho Euhelopus zdanskyi.
Kromě toho však nový druh vykazuje i unikátní znaky – především ve stavbě kostí a kloubů, které dovolují téměř nekontrolovaný růst tělesné schránky. Mezi ostatky nechybí ani fragment čelisti a zubů, které měří téměř 20 cm.