Osoby s touto schopností jsou ovšem nesmírně vzácné. V roce 2006 publikoval James McGaugh z univerzity v kalifornském Irvine první studii této anomálie, založené na kontaktu osobou jménem Jill Priceová.
Od té doby zájem o tyto lidi stoupl a dnes je jen ve Spojených státech známo na 30 lidí s touto diagnózou. V takové skupině lze již dělat poměrně hodnověrné výzkumy. Jedním z témat, která mohou o vzniku vzpomínek mnohé prozradit, je otázka, zda i takoví lidé mohou mít falešné vzpomínky.
Právě falešné vzpomínky jsou totiž poměrně běžnou charakteristikou lidské paměti. Mohou se však tvořit i u lidí, v jejich paměťovém záznamu jejich života prakticky neexistují mezery, které by bylo možné tímto způsobem zaplňovat?
Tuto otázku si položil opět prof. McGaugh spolu se svým studentem Lawrence Patihisem.
Společnými silami otestovali během několika pokusů 20 osob ze svého seznamu na schopnost vytvářet si falešné vzpomínky. Během všech tří testů se ukázalo, že ani lidé s těmito jedinečnými schopnostmi nejsou proti tvorbě falešných vzpomínek imunní. Ani jejich paměť tedy není dokonalá.