https://www.youtube.com/watch?v=xQk-lP2R04Y
U hmyzu kornatky hnědé (Issus coleoptratus) se vyvinula na vnitřní straně zadních nohou struktura připomínající ozubené kolečko. Tento mechanismus by konečně vysvětloval její neuvěřitelné skoky.
Vědci z britské Cambridgeské univerzity objevili u larev kornatky deset až dvanáct zoubků na zadních nohách. Tato místa jsou u sebe těsně semknuta, takže zoubky z jedné nohy zapadnou do zoubků té druhé.
Důsledkem je dokonalá synchronizace pohybů obou končetin. Nohy se pohybují s přesností méně než 30 milisekund – takovou rychlost by nemohla zajistit ani nervová soustava, neboť samotný nervový vzruch trvá déle.
Larvy kornatek mají zadní nohy přímo pod bříškem a ne vedle těla, jako jiný skákavý hmyz. Pokud by jejich odraz nebyl dokonale synchronizován, způsobil by rotaci celého těla a kornatka by dopadla neznámo kam.
Jedná se o vůbec první nález funkčního ozubeného kola v živočišné říši a nejspíš se také vůbec poprvé na světě objevilo právě u kornatek. Ty totiž na Zemi existovaly již před mnoha miliony let: dávno před tím, než na tento geniální mechanismus přišel člověk.