Slávky k těmto povrchům nepřiléhají, nýbrž z nich visí. To jim dává větší manévrovací schopnost při absorbování výživy z okolní vodní masy. Zároveň se tak ovšem vystavují riziku, že je odtrhne či smete vlna.
Díky pevnosti a flexibilitě tohoto vláknitého „závěsu“ se tak však děje jen velmi sporadicky. Tento organický instrument je, navzdory své vizuální křehkosti a subtilnosti, pevný jako skála. Musí být. Na první pohled chaotická dynamika a proudy mořských vln jsou až 9x silnější, než kdyby byla nasměrována jen jedním směrem.
Vědci zjistili, že tato vlákna jsou vytvořena v drtivé většině z proteinů příbuzných kolagenu, který je je jedním ze základních stavebních prvků kůže, kostí, chrupavek a šlach. Při laboratorních testech navíc přišli na to, že pouhá statická síla tohoto organického lepidla nestačí pro úspěšný boj s vlnami, že tam musí být ještě jiný faktor.
Tyto druhy škeblí totiž dokážou charakter a optimální stav soustavy svých vláken instinktivně řídit a zvolit tak ideální status přichycení. Děje se tak jakýmsi rozvozem indexu „ztuhlosti“, které příslušné části vláken zpevní na maximum.
Vše je dosud předmětem intenzívní zkoumání a není třeba dodávat, že se budou vědci snažit tyto poznatky využít při vývoji nových materiálů příští generace.