Nejedná se o žádnou sci-fi, ani plány pro vzdálenou budoucnost. Dopravní letadlo schopné letět rychlostí přes pět Machů, tedy 6120 km/hod (1 Mach = 1224 km/hod), by mělo vozit pasažéry už za několik let. Z Prahy nebo Mnichova bychom se do Sydney dostali čtyřikrát rychleji než doposud.
Britská společnost pro kosmický a letecký provoz vyvíjí letadlo, které bude využívat technologie původně určené pro novou generaci raketoplánů. Projekt nazvaný LAPCAT (Long-Term Advanced Propulsion Concepts and Technologies), si klade za cíl vyrobit letadlo s pohonem na kapalný vodík, dosahující rychlosti minimálně pěti Machů. Známý Concord pro srovnání dosahoval rychlosti kolem dvou Machů. Letoun s označením A2 zároveň bude mít přepravní kapacitu nad 300 cestujících, aby se dosáhlo konkurenceschopné ceny letenek. Ty by se měly pohybovat ve stejných hladinách jako současné ceny za obchodní a první třídu.
Minimální dolet je stanoven na 20 000 km, což je téměř polovina rovníkového průměru naší planety (12 576 km). Proto má být palivem právě kapalný vodík, který je energeticky výhodnější (a tedy je ho zapotřebí menší objem) než uhlíková paliva. Motor Scimitar, který bude letoun pohánět, v současnosti využívá bezpilotní raketoplán Skylon, jehož vývoj by měl být dokončen přibližně za 10 let.
Bezpilotní raketoplán Skylon má zajišťovat levné a rychlé spojení s oběžnou dráhou. Evropská vesmírná agentura jej chce využívat pro zejména k vynášení družic a komunikaci s Mezinárodní kosmickou stanicí ISS. Skylon má být schopen uvézt až 12 tun nákladu.