Interní komise EU přehodnocuje plány na podporu biopaliv.
Původní plán EU měl za cíl do roku 2020 zajišťovat 10 % produkce pohonných hmot z obnovitelných zdrojů, podle některých návrhů se tento plán měl dokonce zvýšit na 20 %. Interní komise EU zjišťovala, jestli se investice do tohoto opatření projeví odpovídajícími výhodami. Ukázalo se, že v oblastech snížení produkce skleníkových plynů, snížení závislosti na dodávkách ropy a vytváření nových pracovních pozic existují lepší řešení než přechod na biopaliva a plánované investice ve výši kolem 50 miliard euro by se nevyplatily.
Dalším důvodem pro zavedení biopaliv měla být podpora zemědělství a péče o krajinu. Ze studie však vyplynulo, že zajištění 10% produkce pohonných hmot biopalivy by si vyžádalo využití rozsáhlých ploch i mimo Evropu a že se neprokázalo, že by tento krok měl jakýkoli efekt na snížení emisí oxidu uhličitého. Poukazuje přitom na nutnost vykácet lesy a přesunout výrobu potravin mimo území Evropy, kde se pro zemědělce stane výnosnější variantou pěstování energetických plodin. Výsledky jsou tedy v přímém rozporu s vyjádřením komise z července minulého roku. Tehdy vědci tvrdili, že k těmto účelům z větší části postačí zemědělská půda v současnosti záměrně ponechávaná ladem. Závěr studie je překvapivě jednoznačný: „EU by měla přestat podporovat biopaliva a ušetřené prostředky využít na projekty, které problém globálního oteplování dokáží skutečně řešit.“
Obsah studie ovšem nebyl oficiálně zveřejněn a mluvčí komise ujišťuje, že EU se i přesto nadále bude snažit zajistit 10 % pohonných hmot biopalivy.