Takzvaný Fermantův princip nejkratšího času říká, že světlo necestuje skrze médium s využitím nejkratší cesty, ale tak, aby jím proniklo za nejkratší čas. S ohledem na různorodost prostředí totiž nemusí být obě tyto veličiny totožné.
Němečtí vědci nedávno zjistili, že drobní rudí mravenci druhu Wassmania auropunctata, který je považován za nebezpečný invazivní druh, dokáží stejnou věc.
Vědci se během experimentů snažili mravencům komplikovat cestu za potravou v podobě mrtvých švábů tím, že ji přehrazovali překážkami z různých materiálů. Po nějaké době však mravenci dosahovali stejných výsledků:
našli si nikoliv nejkratší, ale nejrychlejší cestu. Svého výsledku dosahují díky orientaci pomocí feromonových značek. Ty jsou z počátku nahodilé, brzy se však začnou soustředit tam, kudy veden nejvýhodnější cesta.
Vědci také zjistili, že čím kratší trasa k odměně byla, tím horších optimalizačních výsledků dosahovali. V tomto případě bylo pravděpodobně na vině příliš velké množství feromonů na malém prostoru, které mravencům ztěžovalo orientaci.