O molekule DNA slyšel asi prakticky každý. Ale co taková molekula TNA? Či rovnou XNA? Ne, nebudeme vás zkoušet. Molekuly XNA, mezi které patří i TNA, jsou jen jinými formami deoxyribonukleové kyseliny. Důležité je, že všechny jsou odlišné od RNA, tedy další z nukleových kyselin, které fungují v živých tělech.
Mezi všemi formami nukleových kyselin je třeba „překladačů“ ve formě enzymů. Už je vám souvislost s rosettskou deskou jasnější?
John Chaput Institutu biodizajnu při Arizona State University v Phoenixu takový překladač mezi DNA a TNA nedávno objevil. Jde o specializovaný enzym, který dokáže jiné jazyky napsané stejnými čtyřmi písmeny přeložit do jedné molekuly a zpět.
A proč to všechno? TNA se ukazuje být velmi stabilní molekulou odolnou vůči záření a jiným škodlivým vlivům z vnějšku. Je proto vhodná pro řadu aplikací v medicíně. V neposlední řadě by však mohl jeho objev napomoci s objasněním stále aktuální evoluční hádanky, totiž přechodu života od kódování prostřednictvím RNA k DNA.