Česká republika tak patří k několika málo zemím na světě, kde se tato zcela unikátní metoda aplikuje. Povolení k výrobě veterinárních preparátů na bázi kmenových buněk získala EponaCell právě v těchto dnech od Ústavu pro kontrolu veterinárních biopreparátů. Zároveň s tím obdržela i certifikaci GMP (správná výrobní praxe).
„Máme za sebou léčbu několika desítek koní a psů. Především se jedná o nemoci pohybového aparátu, jako je artróza kloubů, osteochondrální defekty, tedy poškození kloubů, a poškození šlach, například tendinitidy.
Nyní se konečně otvírá možnost léčby všem nemocným zvířatům, což je ohromný úspěch,“ pochvaluje si výsledky jednatel společnosti EponaCell, s.r.o. Mgr. Daniel Bezděk a doplňuje: „Tato léčba je navíc prakticky bezbolestná, nevyžaduje pooperační péči a nepůsobí zvířeti žádné vážné komplikace.“.
Výroba kmenových buněk ovšem není jen tak. Musí například probíhat v absolutně čistých prostorech, které splňují ty nepřísnější požadavky. Jiné takto koncipované prostory zatím v České republice neexistují.
Vývoj v oblasti kmenových buněk však jde mnohem dál. EponaCell se podílí také na špičkovém výzkumu v oblasti tkáňového inženýrství, nanomateriálů a kmenových buněk.
„Léčba zvířat pomocí kmenových buněk je pro nás nejen úspěchem na poli veterinární medicíny, ale slouží i jako preklinické studie pro aplikaci stejné léčby u pacientů,“ říká Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc, ředitelka Ústavu experimentální medicíny při AV ČR, se kterým EponaCell velice úzce spolupracuje.
TZ EponaCell, s.r.o.