Selektivní pozornost je zcela klíčovou schopností, která umožňuje rychle a efektivně vybrat jeden jediný cíl pozornosti a ostatní ignorovat. Díky tomu může být praktická efektivita např. lovu mnohem vyšší.
Taková vlastnost je tedy velmi adaptivní a zásadním způsobem zvyšuje šance daného organismu na to, aby v evoluční ruletě v zásadě stále vítězil.
To, že máme my lidé tuto schopnost také, si může každý z nás ověřovat prakticky denně, např. při sledování filmů s titulky. Studovat lidský mozek přímo v akci je však velmi nepraktické a složité. Vědci z univerzity v australském Adelaide pod vedením Stevena Wiedermanna se proto rozhodli zkoumat podstatně jednodušší a dostupnější organismy:
vážky. O nich je totiž známo, že jejich lovecké ataky jsou neskutečně efektivní: svou kořist chytí v celých 97 % případů.
K výzkumu aktivity neuronů v mozcích vážek využili vědci skleněnou sondu, která je 1500x tenčí, než lidský vlas. Výsledky jejich výzkumů by mohly v budoucnu sloužit jako inspirace při budování robotů, kteří by také mohli získat schopnost selektivního vidění.