Domů     Technika
Budeme mít v počítačích miniaturní ledničky?
21.stoleti 18.10.2008

Odpověď na tuto otázku nalezli autoři projektu Suresh Garimella a Eckhard Grollve Výzkumném centru pro nové technologie chlazení na Purdue University v americkém státě Indiana.

Vývojáři totiž pracují na zbrusu novém, převratném způsobu chlazení procesorů a grafických karet v počítačích a noteboocích. Nová technologie už je potřeba jako sůl. Jedinou brzdou další miniaturizace počítačů a zvyšování jejich výkonu je totiž přehřívání jejich elektronických čipů.

Větráky to nestíhají
Konvenční chladicí techniky používají miniaturních větráčků, s jejichž pomocí cirkuluje vzduch mezi žebrovím chladiče. Podobný princip využívá i vodní chlazení. Tyto druhy chlazení však dokážou ochladit čipy pouze na teplotu okolního prostředí, což je nedostačující zejména v horkých dnech či ve vytápěných místnostech. Přehřívání elektronických součástek pak má za následek časté poruchy a zkracování životnosti počítačů.

Nastupuje mikrolednička
Nová technologie chlazení však pracuje úplně jinak. Jde vlastně o miniaturní ledničku s vlastním kompresorem, který neustále přečerpává chladicí směs. To všechno se musí vejít na destičku, ne větší než nehet palce. Jak se zdá, vědcům se již podařilo tento problém vyřešit. Miniaturní kompresor se skládá z několika tenounkých plastových membrán, které se smršťují a roztahují, čímž přečerpávají chladivo, kterého obsahuje přístroj vzhledem ke své velikosti pouze pár kapek. Chladivo se přitom pohybuje stovkami minikanálků, tenčích než lidský vlas. Pohyb membrán potažených ultratenkou vrstvičkou kovu je založen na využití elektrostatických nábojů.

Nové počítače do kapsy
Nové chladicí kompresory budou zapotřebí pro počítačové čipy budoucnosti, které odhadem  vyprodukují 10x více tepla než dnešní mikroprocesory. Možnost ochladit čipy pod teplotu okolí má význam zejména pro výrobu silnějších a menších počítačů.
Nově vyvíjený systém chlazení má navíc tu výhodu, je jej lze takřka bez omezení rozšiřovat. Miniaturní kompresory se totiž dají bez větších problémů spojovat k sobě a vytvářet tak pro výkonné počítače celá chladicí pole o padesáti nebo 100 kompresorech. Výkon chlazení přitom stoupne o neuvěřitelných 250 %. Jediné, co zatím brání osazovat tyto nové miniledničky do počítačů, je jejich vysoká cena. Výroba požaduje cenu pod 30 dolarů za kus a současné náklady jsou zhruba pětkrát vyšší.

Jak se chladí počítače?
*Doposud je nejrozšířenější chlazení vzduchem, tedy pomocí ventilátoru. Výhodou je jednoduchá montáž, jednoduchá manipulace s PC, napájení ze zdroje a nízká cena. Jeho nevýhodou je nižší kvalita chlazení, postupné zanášení ventilátoru prachem a hluk ventilátoru.
*Tiššího a kvalitnějšího chlazení dosáhneme pomocí vody. Vodní chladiče jsou tiché, mají vyšší výkon, ale jejich nevýhodou je vysoká cena, větší nároky na prostor a poměrně složitá montáž.
*V počítačích se dnes používají i tzv. pasivní chladiče, což jsou vlastně destičky z teplovodivého materálu, z jedné strany hladké a z druhé žebrované, které odvádějí teplo přímo z určitých součástek. K tomuto účelu se někdy používají i speciální teplovodivá lepidla.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz