Společnost se bude zaměřovat na široké spektrum vědeckých projektů. Jednotlivé projekty posoudí nezávislý výbor špičkových odborníků, do kterého patří například česká lékařka a vědkyně prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., imunoložka prof.
RNDr. Blanka Říhová, DrSc., lékař prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., rektor VČHT prof. Ing. Karel Melzoch, CSc., rektor ČVUT prof. Ing. Jiří Witzany, rektor Technické univerzity v Liberci Prof. Dr. Ing. Zdeněk Kůs nebo ředitel Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR Ing. Miroslav Punčochář, CSc. Vybraným projektům pak fond poskytne finance na aplikační fázi výzkumu, získání patentu, rozjezd výroby a následné uvedení produktu na trh.
„Máme vynikající absolventy lékařských fakult, kteří se podílí na řadě významných objevů. Hodně z nich ovšem odchází do ciziny, protože u nás nevidí možnost realizace svých výzkumů. Proto si cením možnosti, jež přináší nový Fond Česká hlava.
Představuje naději udržet české špičkové odborníky u nás doma,“ říká profesorka a ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Eva Syková.
Ze strany fondu již finišuje podpora prvních projektů, například na zpracování odpadních tuků na bionaftu, využití nízkoteplotní plazmy, vývoj nanoterapeutik nebo specifické využití technologie rázové vlny v lékařství.
„Tento projekt poprvé v Česku opravdu funkčně propojí akademický a komerční sektor a vyplní dlouhodobě zející dilatační spáru mezi českou myšlenkou a kapitálem,“ říká Václav Marek, předseda organizačního výboru projektu Česká hlava.
„Čeští vědci opakovaně světu dokázali, že patří mezi absolutní špičku. Chceme umožnit, aby se ti nejlepší z akademického sektoru potkali s investory, kteří jim pomohou dotáhnout jejich projekty k realizaci.
Pro nás jako investora je to navíc možnost podpořit zajímavé projekty na platformě, která přináší schopnost oponentního posouzení, mezinárodní networking a odbornou kapacitu, což je zcela v souladu s naší dlouhodobou strategií,“ doplňuje Tomáš Raška, majoritní vlastník Natland Group.
Česká hlava
Projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava byl vyhlášen v březnu 2002. Tvoří jej soubor vzájemně provázaných aktivit, jejichž cílem je popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž tuzemských technických a vědeckých pracovníků coby hlavních tvůrců ekonomické prosperity země.
Každoročním vyvrcholením projektu je udělování národních cen Česká hlava pro nejlepší osobnosti z oblasti vědy a techniky. Neskromným cílem je dosáhnout společenského povědomí na úrovni jakési národní Nobelovy ceny.