Cenu Neuron 2012 za celoživotní činnost převzal lékař profesor Marek Malík, který dlouhodobě působí na Univesity of London a jehož tým jako první na světě vyvinul před deseti lety metodu jak rozpoznat, zda jakýkoliv lék nevyvolá u lidí životu nebezpečnou srdeční arytmii.
Dále ekonom Jan Švejnar, celosvětově uznávaný odborník na strategii ekonomických transformací, který po roce 1989 našim politikům doporučoval vytvořit nejprve silný právní rámec a teprve poté privatizovat státní podniky.
Politici jeho rady neakceptovali a s následky v podobě korupce a prorůstání podnikatelských zájmů do politiky se potýkáme dodnes. A do třetice cenu získal světoznámý matematik profesor Miroslav Fiedler, jehož práce přispěla k pochopení činnosti internetu.
Cenu Neuron 2012 pro vědce do 40 let včera převzali docent Radek Špíšek – jeho tým vyvinul preparát, který má naději stát se lékem na karcinom prostaty, magistr Libor Barto zabývající se teorií informačních teorií, jehož práce může přispět k vytvoření rychlejších algoritmů pro počítače a magistr Jakub Steiner, zabývající se teorií her a jeho výzkum přispívá k pochopení, proč nefunguje v současné době tržní systém správně.
Nadační fond Karla Janečka udělil rovněž tři granty na projekty z oboru matematika, medicína a ekonomie. Miroslav Bulíček analyzuje matematické modely popisující proudění tekutin. Jeho poznatky pomůžou například neurochirurgům při rozhodování, zda už je nutné operovat výduť na cévě v mozku, nebo ortopédům při výběru nejvhodnějšího tvaru kyčelního kloubu.
Ekonom Jan Libich využije peníze z grantu na rozbor situace vyvolané stárnutím populace ve vyspělých zemích a na modelování tohoto trendu na rozpočet, měnu a ekonomický růst. Jan Libich má v úmyslu detailně srovnat různé varianty důchodových systémů, poznatky by měly ukázat veřejnosti a politikům optimální směr reformy.