Proto-elamitské písmo bylo využíváno v době mezi 3200 – 3000 př. n.l. a to v oblasti dnešního Íránu. Podobně jako klínové písmo, které využívaly sousední civilizace v Mezopotámii (dnešní Irák), bylo zapisováno na hliněné tabulky.
Na rozdíl od zápisů v klínovém písmu však proto-elamitské písmo stále nedokážeme přečíst. Představuje tak vůbec nejstarší doposud nerozluštěný text, který známe.
Snaze o jeho rozlousknutí se již 10 let věnuje Jacob Dahl z univerzity v Oxfordu, který je současně jedním ze šéfů projektu Digitální knihovny klínového písma. Jelikož písmo stále vzdoruje, napadlo vědce zapojit dříve nevyužívanou technologii, která by mohla napomoci s odhalením drobných, ale pro luštitele významných detailů.
Metoda zvaná RTI (Reflectance Transformation Imaging) umožňuje syntézu mnoha snímků s vysokým rozlišením do jednoho. Tímto způsobem lze odhalit detaily, které mohou být pro rozlousknutí kódu klíčové. Oxfordští vědci nedávno tímto způsobem osnímkovali celých 1100 tabulek v proto-elamitském písmu, které jsou v držení pařížského Louvre a umístili je do digitální knihovny. Moment rozlousknutí nejstaršího kódu světa se tak snad opět o kousek přiblížil!