Fráze o „těhotném mozku žen“ zřejmě dostává nový význam. Studie ukazuje, že mužská DNA z plodu zůstává v matkách po celý zbytek jejich života. Biologický dopad této skutečnosti není zatím jasný. Zdá se, že ženy s větším množstvím mužské DNA v mozku nejsou postižené Alzheimerovou chorobou.
Během těhotenství savců dochází k výměně buněk matky a plodu a obráceně. Vědci už vědí, že nové buňky nepřináší matčině organizmu jenom samé bonusy – ačkoliv podporují obnovu tkáně a zlepšují imunitní systém, mezi jejich nežádoucí účinky patří autoimunitní reakce. Nyní vědci z F. Hutchinsonova centra pro výzkum rakoviny v Seattlu ve Washingtonu chtěli zjistit, jestli mají buňky plodu také vliv na ženský mozek (to se prokázalo v dřívějších studiích s hlodavci).
V pitevně proto odebrali vzorky mozku 59 žen, které zemřely ve věku od 32 do 101 let. Ty podrobili testu pro specifický chromozom Y, který našli v mozku 63 % žen (bohužel vědci neměli informace o proběhlých těhotenstvích zkoumaných). Samčí DNA byla rozptýlena ve více oblastech mozku.
Z 59 žen jich 33 sužovala Alzheimerova chorobu, ovšem současně měly výrazně menší podíl mužské DNA v mozku, než 26 zbývajících, které Alzheimerem netrpěly. Podle vědců je to jasný důkaz, že přítomnost mužských fetálních buněk v ženském mozku zabraňuje onemocnění.