Domů     .Top
Nanočástice zrychlí diagnózu
21.stoleti 24.9.2012

Česko-francouzský tým v čele s Ing. Danielem Horákem, CSc., z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, vyvinul nové povrchově modifikované magnetické nano- a mikročástice, které pacientům usnadní léčbu a pomohou zrychlit diagnózu některých závažných onemocnění.

Pro použití těchto látek v medicíně je důležitá jak jednotná velikost částic (v případě nanočástic je to 10 nanometrů, v případě mikročástic obvykle 2-4 mikrometry), tak i chemická modifikace jejich povrchu.

Velikost částic zajišťuje jejich homogenní vlastnosti (fyzikální, chemické a biologické), povrchová modifikace pak umožňuje jednotlivé částice nově využívat při léčbě nemocných.

Funkcionalizované (povrchově modifikované) magnetické nanočástice se osvědčují jako nová kontrastní činidla pro značení různých typů buněk, které lze následně snadno a neinvazivně pomocí magnetickorezonančního zobrazení sledovat po jejich transplantaci do nemocné tkáně organizmu.

Monitorování pohybu těchto buněk, případně jejich množení a celkového osudu, jak krátkou, tak dlouhou dobu po transplantaci, je klíčové pro další rozvoj regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství.

Povrchově modifikované magnetické polymerní mikročástice zase usnadňují separace buněk, bílkovin a jiných biomolekul ze složitých směsí pomocí magnetického pole. Pomocí těchto magnetických mikročástic, na které lze navázat vhodné protilátky, můžeme vychytávat a posléze analyzovat cirkulující rakovinné buňky z krve onkologických pacientů.

Vědci zároveň vyvíjejí novou mikročipovou technologii využívající výše uvedené magnetické mikročástice, která v budoucnu umožní plně automatizovanou charakterizaci morfologie zhoubných buněk s vysokým rozlišením.

Zapotřebí tak budou desetkrát menší objemy vzorků než je tomu v současnosti, a přitom se výrazně sníží doba analýzy vzorků i její cena. Nové metody umožní zrychlit diagnózu metastáz a zvýšit pohodlí pacientů.

Ing. Horák se bude podílet na jednom z pěti klíčových výzkumných programů projektu BIOCEV „Biomateriály a tkáňové inženýrství“. Publikoval více než 200 vědeckých prací, napsal řadu kapitol do odborných knih a je autorem 7 patentů.

– TZ AV ČR, ilustrační foto –

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz