Studie z Torontské univerzity v Kandě ukazuje, že dospělí muži, kteří zažili rozvod rodičů před svými 18. narozeninami, mají 3x vyšší pravděpobonost, že je postihne mrtvice, než ti, jejichž rodiče se neopustili.
Paradoxně ženy z rozvedených rodin žádné vyšší riziko cévní mozkové příhody neměly.
„Silná asociace, kterou jsme našli mezi rozvodem a cévní mozkovou příhodou je velmi znepokojující,“ říká hlavní autorka studie Esme Fuller-Thomsonová s tím, že ze studie vyloučili takové případy, které byly vystaveny jakékoli formě rodinného násilí nebo problémy se závislostí u rodičů.
Vědci se dále snažili zjistit, zda-li mozková příhoda nemůže pramenit také z dalších faktorů, jako je rizikové zdravotní chování, nebo nižší socioekonomický status u mužů, jejichž rodiče se rozvedli. I když vědci propočítali známé rizikové faktory pro cévní mozkové příhody, včetně věku, rasy, příjmu a vzdělání, zdravotního chování (kouření, cvičení, obezita a užívání alkoholu), psychický stav a další faktory, stejně byl statisticky rozvod rodičů spojen s trojnásobným rizikem vzniku mozkové mrtvice u mužů.
Vědci zatím nemohou uričit, proč k trojnásobnému riziku mrtvice u synů rozvedených dochází. Fuller-Thomsonová zatím jako pravděpodobné vidí, že rozvod rodičů dítě vystavil stresu, který měl biologické důsledky na to, jak chlapci po zbytek života regulují hladiny kortizolu, hormonu spojeného se stresem.