Mezinárodní tým vědců zkoumal 8 let rozmanitost parazitů žijících v tropické laguně podél korálových útesů v Nové Kaledonii., kde se nachází vůbec největší korálová laguna světa a druhý největší korálový útes planety.
Jejich výzkum odhalil překvapující poměr: počet rybích parazitů je nejméně desetkrát větší než počet rybích druhů obývajících korálový útes (platí pro rybí druhy podobné velikosti a větší ze čtyř studovaných čeledí).
Proto vyhubení jednoho rybího druhu na tomto korálovém útesu by pravděpodobně vedlo k současnému vyhubení nejméně deseti druhů parazitů vázaných na něj.
Vymizení těchto parazitů, ačkoliv na první pohled nevýznamné, by mělo za následek desetkrát větší ztrátu biodiverzity. Následky takového vyhubení pro rovnováhu na korálových útesech a obecně pro evoluci druhů jsou nevypočitatelné.
Na pozoruhodné studii o mořské biodiverzitě, kterou nyní vědci zveřejnili, pracoval vedle vědců z Austrálie, Velké Británie a Francie i RNDr. František Moravec, DrSc., z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Výzkum byl primárně zaměřen na tradiční morfologii parazitů, a to s důrazem na korýše, vnější a vnitřní motolice, tasemnice a hlístice.
Cílem byl odhad počtu druhů parazitů z ryb vyskytujících se na útesu a počet možných kombinací hostitel-parazit, což by podalo jasný obraz biodiverzity v oblasti. Paraziti jsou často malí a unikají pozornosti netrénovanému oku.
Výjimky však potvrzuje tento velký parazitický stejnonožec (Anilocra gigantea), vyfotografovaný zaživa na rybě Pristipomoides argyrogrammicus během studia. Tento parazitický korýš je nyní ve sbírce Národního přírodovědeckého muzea v Paříži.