Vydry mořské jsou mořští predátoři, obývající pobřežní vody západu Severní Ameriky. V minulosti téměř padly za oběť touze člověka po jejich neuvěřitelně husté kožešině, jejich počty však naštěstí díky přísné ochraně postupně stoupají. Hlavní složkou jejich potravy jsou mořské ježovky, které se zase živí chaluhami, rostoucími v obrovských „podmořských lesech“.
Vědci ze Santa Cruz pod vedením prof. Chrise Wilmerse srovnali údaje o růstu podmořských lesů za různých početních stavů vyder a dospěli k pozoruhodnému závěru.
Bez přítomnosti vyder populace býložravých ježovek zbytní natolik, že podmořský les má až 12x menší sílu fixovat oxid uhličitý ze vzduchu. I když je pochopitelně jasné, že úbytek vyder není tím při stoupání koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře a jejím následným oteplováním tím zcela klíčovým faktorem, přeci jen ilustruje důležitý fakt.
Většina dosavadních klimatických modelů ignorovala existenci zvířat. I ta však mohou mít na planetární cirkulaci prvků a na ní navázané jevy nezanedbatelný vliv.