Einsteinova obecná teorie relativity je prakticky 100 let využívána teoretickým fyziky a astronomy jakožto obecný rámec pro popis dějů ve vesmíru. Vědci však vědí, že tato teorie nemůže být úplná. Popisuje totiž pouze gravitaci a stranou jejího matematického jádra tak stojí jak další typy fyzikálních interakcí, tak podstatně později objevená temná hmota a temná energie.
Matematici Šou-chung Wang z Indiana University v a Tchien Ma ze Sečuánské univerzity v Čcheng-tu přišli nedávno s matematickým řešením, které Einsteinův přístup k řešení problému poupravuje.
Ten totiž spočíval na tradičních základech fyziky: zákonu zachování energie a hybnosti. Podle nové teorie však platí pouze v případě, že jsou brány v potaz všechny substance: běžná (baryonová) hmota, temná energie i temná hmota. Zohledňuje-li se pouze samostatná běžná hmota, pak zákon zachování neplatí.
Nový model zohledňuje též nový typ energie, který vzniká díky neuniformní distribuci hmoty ve vesmíru. Tato energie může mít pozitivní i negativní formu a mění se s tím, jak se galaxie pohybují a hmota mění svou distribuci.
Tato síla je v principu odlišná od čtyř doposud známých fyzikálních interakcí (slabé a silné jaderné interakce, elektromagnetismu a gravitace).
Nová teorie zatím existuje „pouze“ na papíře a nyní bude čekat na experimentální ověření. Její matematickou stránku však považují další fyzikové za smysluplnou a dokonce elegantní. A to se mezi vědci cení!