Genetická studie přináší důkaz, že za výskytem autismu i schizofrenie můžou být otcové, kteří nechali plození svých potomků na pozdější období svého života. Podle Islandských vědců roste počet genetických mutací úměrně se stářím otců.
Vědci dokonce převratně tvrdí: vliv na zdraví dětí mají spíše starší otcové, než starší matky.
„Společnost dosud házela vinu za vývojové poruchy dětí na věk matek,“ řekl spoluautor studie Kari Stefansson, ředitel soukromé společnosti deCODE Genetics v Reykjavíku . “ Ale všechny naše výsledky ukazují na možnost, že jak muž stárne, počet dědičných mutací v jeho spermatu stoupá.“.
Stefanssonův tým sekvencenoval genom u 78 rodičů a jejich dětí, ve kterých se nacházely děti s diagnostikovanou schizofrenií nebo autismem. Zjistili, že na riziko výskytu takových poruch má zásadní vliv věk otce.
Čím je muž v době početí starší, tím více spontánních změn obsahuje genetická informace, kterou předává svým potomkům, přičemž počet nových mutací předávaných z otců na děti se od puberty každých 16,5 let zdvojnásobí.
Ten, kdo se zplodil potomka po 20 letech, vykazoval průměrně 25 mutací, zatímco 40letí otcové okolo 65. Každý rok, co muž odkládá otcovství, riskuje přenos dvou nových mutací na své dítě.