Belgičané mají problém. Jmenuje se Aedes albopictus, neboli tygří komár. Pochází z Asie, poprvé byl v této zemi pozorovaný v roce 2002, přičemž může šířit nemoci jako západonilskou horečku nebo horečku dengue. Nemoci přenášené komáry nebo klíšťaty začínají v Evropě představovat čím dál větší problém.
Jenomže předpovídat, kdy se komáři přemnoží a začnou šířit infekce, je obtížné. Příhodné podmínky, lokality nebo načasování se druh od druhu silně liší.
Do boje se zapojila i Evropská vesmírná agentura ESA. Její iniciativa Vecmap testuje přesné mapování komárů v Evropě – a zvláště pak komárů, kteří jsou nosiči různých nemocí. Vecmap poskytuje mapu rizikových oblastí tím, že celý proces zjednodušuje:
na základě vstupů stanovuje rizikové oblasti, čímž výrazně usnadňuje sledování populace komárů. Skládá se ze software stejně jako z podpůrných služeb, přičemž kombinuje jak data získaná v terénu, tak pozorování provedená z oběžné dráhy Země. Použitá jsou data jako například druh vegetace, teplota nebo vlhkost půdy.
Data naměřená přímo v terénu jsou vkládána inspektory do chytrých mobilních telefonů, kde jsou doplněna o přesné souřadnice díky satelitní navigaci. Odtud data putují do centrální databáze. V závislosti na potřebách uživatelů jsou pak vytvářené grafy, stejně jako může být provedený interaktivní průzkum databáze.
Firma Avia-GIS byla nyní požádaná, aby koordinovala program vymýcení asijského komára z Belgie. Úřady totiž jeho přítomnost začaly vnímat jako zvýšené riziko: zvláště pak Vědecký institut veřejného zdraví z belgického projektu Modirisk. Avia-GIS spolupracuje s ESA na vývoji Vecmapu a nyní jej bude využívat pro získávání potřebných dat v rámci belgického programu. Komáři budou sledováni až do konce letošní sezóny – a pak bude projekt pokračovat od března 2013.
– TZ ESA ČR –