Je známo, že nadměrné pití má vliv na mozek. Obzvlášť v adolescentním věku. Vědci však zjistili, že jsou v mozku určité vzorce aktivity, které ukazují, kdo je z dospívajících ohrožen problémovým pitím.
Výzkumníci z prestižní Kalifornské univerzity sledovali pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI) mozky dětí mezi 12 – 16 lety, ještě před tím, než se dotkli alkoholu. Pak je snímali znovu o tři roky později.
Přibližně polovina z této skupiny se za tu dobu stala těžkými pijáky (podle definice: ženy vypijí při jedné příležitosti čtyři a více alkoholické nápoje, muži pět a více). Když pak vědci porovnali jejich dřívější snímky, ukázalo se, že jejich mozky už před začátkem konzumace alkoholu ukazovali menší odezvu v oblastech mozku spojených s nadměrným pitím.
Studie dále ukazuje, že alkohol mění mozky adolescentů.Tito dospívající měli také problémy s efektivním zpracováním informací. „To je opak toho, co byste očekávali, protože jejich mozky by měly být s přibývajícím věkem stále výkonnější,“ řekla vedoucí výzkumu, psychiatrička Lindsay M. Squegliaová.
Tyto vzory byly již dříve pozorovány u těžkých pijáků: když prováděli test paměti, jejich mozek vykazoval větší aktivitu v temenním laloku (který pomáhá zpracovat prostorové informace), a frontálního laloku (účastný mimo jiné nakrátkodobých paměťové úkoly, plánování a organizaci).