Zubní kámen je historický pramen, obzvlášť pochází-li ze zubů neandertálských. Nejnovější analýza 50 000 let starého chrupu dokazuje, že neandertálci měli pestrou stravu. Fragmenty z ústní dutiny navíc naznačují, že se zřejmě cíleně léčili.
Karen Hardyová z Katalánské instituce pro výzkum a pokročilá studia v Barceloně spolu s kolegy s New Yorku a Velké Británie zkoumala zubní kámen pěti neandertálců. Provedli jejich chemickou analýzu a současně je prohlíželi pomocí elektronového mikroskopu.
Mikroskop odhalil popraskané molekuly škrobu, což odhaluje, že neandrtálci tepelně upravovali rostliny. O další stopy ohně nebylo nouze: aromatické uhlovodíky a fenoly, které jsou spojené s kouřem, plak také obsahoval.
Naopak málo se našlo tuků a bílkovin, což naznačuje, že jedli málo masa. Jeden zkoumaný neandertálec však konzumoval také zvláštní koření: řebříček, přírodní medikament, který stahuje tkáně a heřmánek, působící protizánětlivě. Jedná se tak o vůbec první důkaz, že i neandertálci uplatňovali samoléčbu.