Zdá se, že když je potravy dost, zvířata si nemusí konkurovat. Ne tak jeleni. Dominantní laně jelenů i v čase hojnosti nadále svým chováním podporují soupeření a cíleně vybírají jen to nejlepší a nejvýživnější jídlo, aby si uchovaly svůj sociální status. Vyplývá to ze závěrů studie španělských vědců.
Samice jelena lesního (Cervus elaphus) uznávají přísnou hierarchii: ty nejstarší a největší kusy jsou ti nejdominantnější. Zřejmě jim k tomu dopomáhá také strava bohatá na živiny. Zdatnou fyzickou kondici, růst a také kvalitní mléko umožňuje také přednostní přístup k nejlepším potravinovým zdrojům.
Vědci z Univerzity v Castilla-La Mancha sledovali v roce 2009 druhou největší jelení farmu na světě, která se nachází ve španělském Albacete. Sedmidenní experiment zahrnoval pozorování 44 samic jelenů během první hodiny po probuzení a jejich přístup k potravě, její výběr a složení.
Ukázalo se, že dominantní laně v průběhu 1. hodiny se věnovaly více krmení, než jejich kolegyně, vybíraly si obiloviny a odmítly nutričně nižší rostlinné vedlejší produkty. Potravní preference se řídila množstvím energie a tuku.
Výsledek španělských vědců otevírá výzkum mechanismů, které zvířata k volbě kvalitnějšího jídla stimulují. Nynější studie totiž naznačuje, že podobné výsledky se vztahují i na ostatní přežvýkavce, jako jsou krávy, ovce a kozy.